Pikalt oodatud suviselt soojad ilmad on lõpuks ometi käes!

Pärast pikka talve on päikese paistel olemine eriti mõnus tegevus. Samas, tuleks aga silmas pidada, et sellel võivad olla kahjulikud tagajärjed. Päikesevalguse ultravioletkiirgus kahjustab naha DNA-d ning see võib olla nahavähi arengu esimene etapp.

Päikesevalguse UVA-kiirgus on seotud naha enneaegse vananemisega kuna see tungib naha sügavatesse kihtidesse ning kahjustab kollageeni tootmist ja naharakke. UVA-kiirgusel on võime läbida ka klaaspinda, seega pole selle eest kaitstud ka kontoris töötajad ega sõidukiga liiklejad.

UVB-kiirgusel on aga seevastu suurem toime naha pealmistele kihtidele, põhjustade naha põletust ja päevitust ning see on intensiivsem just suvekuudel.

Päikesevalgus põhjustab naha fotovananemist, mis hõlmab endas naha lõtvumist, kortse ning pruunide laikude teket. Fotovananemise kahjustused süvenevad, kui päikese käes pikemat aega viibida. Sellele järgneb naha loomulik vananemine ning vähenenud võime end parandada.

Positiivne uudis on aga see, et erinevad teadusuuringud on näidanud, et negatiivseid tagajärgi ning sealhulgas ka nahavähki saab ennetada, kaitstes nahka UV-kiirguse eest.

Mõned soovitused, mis aitavad nahka kaitsta kahjuliku päikesekiirguse eest:

 • Jälgige oma päevituskreemi kehtivusaega enne selle pealekandmist. Kui kasutusaeg on möödas, ei pruugi see enam anda nahale vajalikku kaitset.
 • Katta tuleks kõik päikese käes olevad nahapinnad- ei tohiks unustada ka pealage ja kõrvu, kaela tagakülge ning nägu, eriti aga nina.
 • Parema kaitse annavad laia spektriga päikesekaitsekreemid, mis kaitsevad nii UVA kui UVB- kiirguse eest ning vähemalt SPF 30.
 • Päikesekreemi tuleks peale kanda iga 2 tunni tagant, eriti kui olla otsese päikesevalguse käes ning eriti ettevaatlik tuleb olla 10.00-14.00 vahemikus.
 • Kui päevitamise vahepeal käia ka ujumas, tuleks valida päikesekaitsekreem, mis on “veekindel”. Samas tasuks ära märkida, et päris veekindel ei ole ükski päikesekaitsekreem ning pideva kaitse saamiseks tuleks kreemikihti uuendada 80-90 minuti järel.
 • Huultel tuleks kasutada huulepulka SPF30. Ka huuled võivad saada päikesekiirguse tagajärjel kahjustada ning ka neil võib areneda nahavähk nagu muudeski nahapiirkondades.
 • Nahakahjustuste riski saate vähendada, kui kasutate päikesevarju või varjute puu või mõne muu varju alla. Samas, ka varjus olles tuleks kasutada SPF kaitsega kreemi.
 • Kasutage igapäevase nahahooldusena niisutavaid kreeme, mille SPF on 30.
 • Silmade kaitseks valige päikeseprillid, mis kaitsevad UVA ja UVB kiirguse eest, sest ka silmad vajavad suvel kaitset.
 • Lapsi riietades tuleks valida klappidega mütsid, millel on kaitse nii kõrvadele kui ka kaelale.
 • Rannas saab nahka kaitsta, valides selleks spetsiaalse UV-kaitsega rannariided, mida on saadaval nii lastele kui ka täiskasvanutele.

Ilusat suve ning kaitske enda nahka! 😊

Leave a comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Tagasi üles
Sa ei leia, mida otsid?

Sisesta märksõna allolevale otsingureale

Kui sa siiski ei leia huvipakkuvat toodet, saada meile e-kiri aadressile info@mekelt.com ja anna oma soovist teada.
Jälgi ja suhtle meiega